Proč se stala Káťa třetí vyřazenou Robinsonkou? Neudělala skoro žádné chyby!

Aktualizováno 30.3. 2018 19:02
Káťa - duel 16.díl
Zdroj: Nova.cz

Jedna potopená sklenička a to, jaké pořadí si v jejím potápění vyberete, vás může možná stát poslední šanci na Ostrově vyloučení. Ale rozhodně to není to, proč jste vypadli z kmene. Proč vlastně Káťa vypadla z hlavní hry, a nakonec i prohrála celkově?

Přehrát poslední díl

Jak se dá Kátina taktika rozebrat podle souboru pravidel Davida Bloomberga?

Pravidlo 1: Plánuj a intrikař
Káťa se snažila. Od začátku hry chtěla najít alianci, a tak se vlastně dala dohromady s Janinou. Po rozřazovací hře měla to pohodlí, že ženy měly v kmeni Kalinga početní výhodu. Bohužel v ženské alianci červeného kmene byla už od začátku na chvostu a nijak se jí nedařilo svoji pozici v tomto uskupení zlepšit. A mimo tuto alianci to také dost skřípalo, hlavně ve spolupráci s Radimem. Ale to už jsme mimo toto pravidlo. Plánovala Káťa? Ano. Ale pravděpodobně ne dost. A v intrikaření pokulhávala ještě víc.

Robinsonův ostrov - Soutěžící Káťa
Zdroj: TV Nova Robinsonův ostrov - Soutěžící Káťa

Pravidlo 2: Neplánuj a neintrikař příliš/udrž své plánování a intrikaření v tajnosti/nezraď příliš brzy
Tady se Kátě nedá nic vytknout. Koketování s různými návrhy ze strany mužů bylo zcela v pořádku a pravděpodobně skončilo tak, jak v každou danou chvíli mělo. A o nějaké zradě se rozhodně nedá mluvit vůbec.

Robinsonův ostrov - Soutěžící Káťa
Zdroj: TV Nova Robinsonův ostrov - Soutěžící Káťa


Pravidlo 3: Buď flexibilní
Nebo také: Nepřivazuj se kompletně k jedné alianci s nadějí, že přežije až do konce hry
Kátě rozhodně nelze upřít jistá herní přizpůsobivost. Nechávala si komunikační cestičky jakž takž otevřené pro kluky ze svého kmene, i když její činy v prvních dvou hlasováních neukazovaly žádnou velkou vstřícnost. Ostatně ani nemohly. Tady nastal jeden z největších problémů Kátiny hry. Nemusíte nevyhnutelně skočit po první nabídce na zradu své původní aliance, ale je důležité své kroky zdůvodnit i lidem, které v tu chvíli necháváte na holičkách. Káťa se poprvé pokusila utvořit nějaké pevnější vztahy s muži z Kalingy až ve chvíli, kdy se k ní její původní aliance otočila zády. A to není tvoření aliance z rozumu, ale tvoření aliance ze zoufalství. A i když hráč, kterému už nikdo jiný ve hře kromě vás jako spojenec nezbývá, může být extrémně cenný a loajální, pořád si jím nemůžete být jistí tak, jako hráčem, který má možností víc a vybere si vás za spojence dobrovolně. Aliance ze zoufalství je totiž nebezpečná v tom, že o tohoto spojence můžete okamžitě přijít ve chvíli, kdy se mu/jí naskytne jakákoliv jiná příležitost.

Robinsonůvostrov - 16.díl
Zdroj: TV Nova

Pravidlo 4: Nenech své emoce, aby tě ovládly
Tady najdeme výtku jenom drobnou. Sice je spousta prohlášení, že si Káťa neustále na něco stežuje, ale vlastně to nikdy v televizi pořádně nevidíme. Ale je fascinující vidět, že hráči jako Martina jsou ochotni o vás jako cíli začít uvažovat jenom proto, že vás některý z aspektů pobytu na Ostrově momentálně štve. Ale jinak jsme žádné výlevy u Káti pozorovat nemohli.

Robinsonůvostrov - 16.díl
Zdroj: TV Nova

Pravidlo 5: Předstírej, že jsi milý/á, hrej sociální hru (nech si své kontroverzní a politické názory pro sebe)
Tady je pravděpodobně hlavní zádrhel. Teoreticky. Káťa v rozhovoru s Janou připustila, že je fyzicky slabší hráč. A Janina okamžitě toto tvrzení reprodukovala před celým kmenem, což Káťu a její hru smykem poslalo do spirály zoufalé defenzívy. A aby toho nebylo málo, její původní aliance se na tomto jediném základu de facto rozpadla a Káťu odkopla. Poučení je jednoduché. Nikdy neříkejte nic, co by vaši pozici ve hře mohlo jakkoliv kompromitovat.

Robinsonův ostrov - 16. díl - 12
Zdroj: TV Nova Robinsonův ostrov - 16. díl

Pravidlo 6: Nebuď příliš velká hrozba
Bez urážky Káti, v tomto pravidle může být úplně v klidu. Za hrozbu ji rozhodně nikdo nepovažoval. Vlastně spíš byla přesný opak hrozby. A vzhledem k situaci s dvojitou kmenovou radou to byla právě její momentální herní nevýraznost, která rychle přispěla k tomu, aby byla obětována.

Robinsonův ostrov - 16. díl - 9
Zdroj: TV Nova Robinsonův ostrov - 16. díl

Pravidlo 7: Nauč se, jak přistupovat k výhodám a skrytým imunitám
Vlastně ani moc nevíme, jak moc (nebo jestli vůbec) Káťa skrytou imunitu hledala, ale vypadá to, že ne dostatečně. Pokud v červeném kmeni není už veřejným tajemstvím, že ji má Radim, je dost s podivem vidět Káťu v klidu po tom, co málem vypadla už místo Janiny. A dost možná měla začít ještě o dost dřív, než ji Radim našel. A možná ani vyměnit svůj hlas za křesadlo místo Martiny nemusel být nejhorší nápad.

Robinsonův ostrov - Káťa
Zdroj: TV Nova Robinsonův ostrov - Káťa

Závěr: Káťa udělala jenom pár chyb ve své hře. Její potíž byla ale v tom, jak za sebou následovaly. Její nepřipravenost na možný rozpad ženské aliance ji nejdříve postavil do role vyděděnce a její snahy rychle se adaptovat novému stavu věcí nešly tak rychle, jak by mohla potřebovat. Navíc ji nenadálé pověšení terče na Nikol určitě přimělo k tomu, aby se po kolotoči boje o přežití z rady proti Janině zase trochu zklidnila.
Ale pak přišly věci, které nemohla ovlivnit. Příchod Jardy ani dvojitá kmenová rada nejsou nic, čemu byste chtěli čelit. Obzvláště, když o tom druhém ani nevíte. Radim navíc možná udělal chybu a zoufalého spojence Káťu zbrkle vyhodil za spojence potenciálního – Jardu. A Kátě tak nezbyl nikdo, kdo by ji mohl (a chtěl) zachránit. A proto z hlavní hry vypadla. Potopení skleničky na Ostrově vyhnanství už byla jen ta pověstná poslední kapka, která ji poslala z Robinsonova ostrova domů úplně.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Miroslav Kříž