Aktualizováno 10.1. 2017 10:05

O FORMÁTU: O čem v nové reality show Robinsonův ostrov půjde?

Robinsonův ostrov
Zdroj: TV Nova

Televize Nova přináší do České republiky nejdrsnější reality show v její historii – Robinsonův ostrov. Na první díl se diváci můžeu těšit už 16. ledna. O čem tato drsná reality show bude? Jaké soutěže na účastníky čekají?

Televizní fenomén, který patří mezi nejúspěšnější světové formáty. Držitel ocenění Emmy, který zaznamenal rekordní čísla sledovanosti v desítkách zemí po celém světě. Jedinečné dobrodružství, obrovská výzva a splněný sen v podobě finanční výhry ve výši 2 500 000 Kč. Televize Nova přináší do České republiky největší dobrodružnou reality show v její historii – Robinsonův ostrov.

Robinsonův ostrov
Zdroj: TV Nova


Z téměř čtyř tisíc přihlášených bylo vybráno osmnáct odlišných Čechů, které čeká boj na izolovaném filipínském ostrově. Soutěžící se budou potýkat nejen se svými soupeři, tropickou džunglí, nedostatkem potravy, fyzicky náročnými úkoly, ale také sami se sebou. Na konci boje o přežití, který vyžaduje sílu, vytrvalost, odhodlání i taktické uvažování, bude čekat obrovská úleva a pohádková výhra ve výši 2 500 000 Kč. Tu získá poslední Robinson na ostrově!

„Jsme nadšeni z reality show typu Survivor. Je to největší, nejpopulárnější a nejúspěšnější show na světě,“ říká programová ředitelka skupiny Nova Alex Ruzek. Televize Nova natáčela show v jihovýchodní Asii, v prostředí exotických Filipín, na poloostrově Caramoan a celé řadě přilehlých ostrovů. Show vznikla na základě zahraniční licence formátu Survivor společnosti Castaway Television Productions.


O formátu


Televizní formát Survivor je reality show, jejíž hlavním principem je vysazení určitého počtu soutěžících na izolovaném místě v exotické divočině. Soutěžící, zpočátku rozděleni do kmenů a později každým sám za sebe, bojují v hrách a soutěžích za účelem získat imunitu proti vyloučení či různé druhy odměn, například potraviny, nářadí, výhody v soutěžích a podobně. Show využívá systému postupného vyřazování, kdy soutěžící tajně hlasují na kmenových radách proti jinému členovi kmene. Od určitého momentu se z vypadlých soutěžících stávají členové poroty, kteří na závěr svým hlasováním zvolí vítěze, jenž získá hlavní finanční výhru.
Survivor je také unikátním sociálním experimentem, ve kterém se pod tíhou extrémních podmínek projevují skutečné vlastnosti různých typů lidských osobností. Soutěžící mezi sebou za účelem vítězství utvářejí aliance, plánují strategie a intrikují.


Historie


Televizní formát Survivor byl vytvořen na začátku devadesátých let ředitelem produkční společnosti Planet 24 Charliem Parsonsem. V roce 1996 prezentovala společnost pořad na televizním festivalu MIPCOM v Cannes, kde jej zakoupila švédská produkční společnost Strix Television. Formát se poprvé objevil na švédských obrazovkách o rok později pod názvem Expedition Robinson. Ihned se stal diváckým hitem. V roce 1998 se Robinson Ekspeditionen stal nejúspěšnějším pořadem v historii dánské televize TV3 a byl zvolen televizní show roku. Po úspěchu v Dánsku následovaly další země – Norsko, Švýcarsko, Francie, Španělsko, Japonsko, Itálie, Finsko, Rakousko, Turecko, Izrael a také USA. Na americký trh přinesla formát televize CBS v roce 2000, ihned se stal nejdiskutovanější show roku. První série americké verze zaznamenala rekordní čísla sledovanosti. Finální epizodu sledovalo neuvěřitelných 51 milionů diváků. USA Today označil Survivor za fenomén roku. Formát získal několik ocenění, včetně prestižních People’s Choice Award a Emmy.
Úspěšnou televizní show vysílají dodnes desítky zemí po celém světě. Například Nizozemsko nyní uvádí 18. sérii, švédská televize odvysílala v roce 2015 již 15. sérii a americká CBS chystá na jaro 2017 34. sérii. Celosvětový fenomén nyní uvádí i televize Nova pod názvem Robinsonův ostrov.


Kmeny


V reality show Robinsonův ostrov je osmnáct soutěžících (devět mužů a devět žen) rozdělených do dvou kmenů po devíti lidech. Každý kmen reprezentují barva, jméno a znak. Kmen získává na začátku pořadu jednu kmenovou vlajku, která ho provází celou soutěží a každý soutěžící také elastický šátek (buff), který odpovídá barvě kmene. Kmen Callao má barvu červenou, ve znaku má část filipínského znaku pro slunce. Tabon má barvu modrou, ve znaku má filipínského válečníka v masce. Jména Tabon a Callao jsou názvy jeskyň, ve kterých byly nalezeny pozůstatky nejstarších filipínských předků (šestnáct tisíc let staré části lebky a čelisti).

 


Boje a soutěže


Souboje a soutěže v Robinsonově ostrově prověřují soutěžící v několika aspektech - týmovém duchu, síle, vytrvalosti, obratnosti, zručnosti, inteligenci i důvtipu. Hráči proti sobě bojují v soutěžích buď jako kmen proti kmeni, nebo individuálně. Systém her tvoří boje o imunitu, soutěže o odměnu a občasné minihry. Boj o imunitu je velká hra, jejíž vítěz získává imunitu a nemůže tak být vyřazen na příští kmenové radě. V případě, že bojuje kmen proti sobě, odchází na kmenovou radu kmen, který prohrál. Ten pak musí jednoho člena ze svého středu vyloučit. Soutěž o odměnu zajistí vítězi různorodé výhody, například potraviny, nástroje pro založení ohně, rybářské náčiní. Může to být ale také luxusní večeře, teplá sprcha, masáž nebo vzkaz od blízkých. Podobně fungují také minihry, ve kterých se většinou střetnou dva členové konkurenčních kmenů.

Robinsonův ostrov
Zdroj: TV Nova


Boje a soutěže jsou velice pestré, odehrávají se v odlišných prostředích a využívají různé rekvizity a náčiní. Soutěžící musí například balancovat na úzkých kladinách nad mořem, jíst živé živočichy, šplhat do závratných výšek, překonávat překážky a podobně. Každá hra je důkladně otestovaná a precizně připravená


Kmenová rada a imunita


Kmenová rada je rituál, ve kterém soutěžící vyřazují jednoho hráče ze svého středu. Kmenovou radou provází moderátor a ptá se hráčů na aktuální stav v kmeni. Soutěžící následně odchází tajně hlasovat na osamocené místo. Zde napíší na papír jméno toho, koho chtějí vyloučit a svou volbu zdůvodní. Hráč, který získá nejvyšší počet hlasů, musí Robinsonův ostrov okamžitě opustit. Moderátor uhasí jeho louč a tím symbolicky ukončí jeho cestu soutěží. Ostatní soutěžící odchází zpět na svůj ostrov.


Ten, kdo má imunitu je v bezpečí. V Robinsonově ostrově soupeří soutěžící nejprve o týmovou imunitu. Vítězný kmen se vyhne kmenové radě a nemusí čelit vyřazení jednoho ze svých členů. Později v show hráči bojují o individuální imunitu. Pro jejího držitele nesmí na kmenové radě nikdo hlasovat. Imunita se odevzdává vždy před začátkem příští hry. V show se také může objevit tzv. skrytá imunita, kterou soutěžící může použít na jakékoli kmenové radě. V případě, že ji využije, nesmí pro něj nikdo hlasovat. Skrytou imunitu můžou soutěžící najít například uschovanou na ostrově nebo získat jako tajnou výhru ve hře. Hráč není povinen ji ukázat ostatním hráčům a může ji také komukoli předat.


Porota a vítěz


V určitém momentě se vyřazení soutěžící stávají porotou Robinsonova ostrova a vyčkávají na finálovou kmenovou radu, kde před ně usednou poslední hráči. Porota si vyslechne závěrečnou řeč každého finalisty, ve které zdůvodní, proč právě on by měl získat jejich hlasy a následně se zeptá na doplňující otázky. Poté jsou všichni členové poroty vyzváni, aby tajně hlasovali pro jednoho z finalistů, který si podle nich nejvíce zaslouží vyhrát. Po sečtení hlasů moderátorem je vyhlášen vítěz.
 

Nova.cz

Diskuze

16.4. | 21:25 jansuk
7
Náhlasit nevhodný komentář
Bude to tak dlouhé, jak dlouho se na to vydržíte koukat
29.3. | 22:53 ripas1414
-12
Náhlasit nevhodný komentář
Absolutni nesmysl,neda se na to koukat!!! Spatna napodobenina kdo prezije!! Bude to stejne dlouhe jako Ulice,jestli tam kazdy dil nekdo pribyde
29.3. | 22:46 ripas1414
-13
Náhlasit nevhodný komentář
Je to absolutni nesmysl,kopirka a jeste se na to neda koukat!!! Bude to trvat stejne dlouho jako Ulice,protoze tam budou porad nekoho posilat